۰۹۱۲2790399  

   info@mehravarannurs.com   

اخبار و مقالات

تزریقات عضلانی


تزریقات عضلانی

 
یکی از روش های رساندن دارو به بدن تزریقات و همچنین تزریقات عضلانی می باشد که پرستار می تواند تزریقات را بسته به تشخیص پزشک به 5 روش مختلف انجام دهد.

انواع روش های تزریقات

داخل عضله
زیر جلدی
داخل جلدی
وریدی
تزریق بصورت پانسیون مانند پانسیون مایع نخاعی
تزریقات عضلانی

مهارت و آگاهی در تزریقات

 

هرکدام از روش های تزریق با توجه به نوع بافتی که تزریق در آن انجام می شود بصورت خاصی قابل انجام است زیرا جذب داروها و طول زمان تاثیر آن ها توسط ویژگی بافت ها صورت میپذیرد.  

برای تزریق عضلانی یک دارو پرستار باید از حجم دارو، خواص دارو (بعنوان نمونه مواد محرک ، غلظت) و موقعیت آناتومیکی محل تزریق آگاهی داشته باشد (بعنوان مثال وضعیت عروق و اعصاب بزرگ). عدم توانایی پرستار در انجام تزریقات عضلانی با مهارت خاص و به نحو احسن، می‌تواند عواقب و نتایج معکوس را داشته باشد.

عدم توانایی در انتخاب مناسب محل تزریق، باعث ایجاد صدمه در آن ناحیه میشود. همچنین اگر پرستار قبل از این که مایع را داخل عضله تزریق کند آسپیره را انجام ندهد ممکن است که سوزن بطور تصادفی در شریان یا ورید قرار گیرد و مشکل بوجود آورد. تزریق حجم زیادی از یک محلول در یک ناحیه باعث درد شدید آن شده و ممکن است به ضایعه بافتنی موضعی ختم شود.

انواع محل تزریق

ناحیه درسوگلوتیال برروی عضلات ضخیم باسن

قسمت فوقانی خارجی یا ربع فوقانی خارجی باسن در حدود ۵-۸سانتی متر پایین تر از کرست ایلیاک محل تزریق بر این عضله می باشد.

عضله رکتوس فمورس

این عضله در قسمت جلوی ران و عضلات گروه چهار سر ران قرار گرفته است این محل برای شیرخواران، کودکان و بزرگسالان در مواردی که استفاده از محلهای دیگر مجاز نمی باشد مورد استفاده قرار میگیرد.

عضله دلتویید وسه سر بازو

 این عضله بر روی قسمت کناری فوقانی باسن قراردارد و معمولاً برای تزریق عضلانی استفاده نمیشود. برای تعیین محل تزریق بر روی عضله دلتویید (و سه سر بازو) باید لبه پایین زایده اکرومیون را لمس کرد همچنین قسمت میانی بازو که در مجاورت زیر بغل می باشد نیز می توان به عنوان محل تزریق انتخاب نمود، مثلثی که قاعده آن در امتداد زایده اکرومیون و رأس آن بر روی بازو به مجاورت زیر بغل می باشد مناسب ترین محل تزریق خواهد بود.


درباره ما

موسسه پرستاری مهرآوران نوین با 15 سال سابقه درخشان و با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان با چشم‌انداز جذب رضایت حداکثری ( کیفیت بالا و هزینه ) و با هدف ارائه خدمات پزشکی و بالینی مورد نیاز بیمار در منزل به کمک زبده ترین پرستاران و پزشکان متخصص و متعهد در تهران افتخار خدمت رسانی دارد.
امیدواریم همکاری و خدمات ما بیشتر و بیشتر مربوط به آموزش و ارائه خدمات پیشگیرانه باشد.

آخرین مقالات

تماس با ما

مدیریت و هماهنگی بیماران (خانم فرهادیان ) : ۰۹۱۲۲۷۹۰۳۹۹
ویزیت پزشک در منزل و گواهی فوت و اعزام آمبولانس
سرم تراپی و تزریقات و سوند و پانسمان :  ۰۲۱۸۸۳۶۶۵۲۵
دفتر مرکزی : ۰۲۱۸۸۳۶۶۵۲۵ (پاسخگویی ۲۴ ساعته )
آدرس: سعادت آباد ، علامه جنوبی ، بین خیابان 30 و 32 ، پلاک 70 ، زنگ دوم
ایمیل : info@mehravarannurs.com

نقشه

© بهمن 98 کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مهرآوران نوین محفوظ می باشد . | طراحی ، توسعه و راه اندازی توسط : OFOGHIT